Read this tip to make your life smarter, better, faster and wiser. LifeTips is the place to go when you need to know about Grocery Shopping Basics and other Grocery topics.
It's a good idea to bring a calculator when shopping. Even though stores normally have some sort of unit price on the shelf sticker, many times they are not always in the same units. One brand of an item might be unit priced per ounce, yet the competitor might be unit priced by the pint. Look closely at your stickers and do the math yourself to find the best deal.
Guru Spotlight |
Sherril Steele-Carlin |